“Fast and Furrrious”: April 16-17, 2022 at Buttonwillow Raceway Park

Event Information

Updated 4/9/2022. Subject to change.

General Information
Gates remain open 24-hours.
Fuel is available.
Dyno service: First-come, first-served @ 7s Only
Track configuration, both days: CCW, #13
View/Print Track Map
Race Group Definitions

Group A: SE46, SE30
Group B: 944 Spec, HC, SM, Spec MX5
Group C: AI/AIX, GTS, NP01, Spec Iron, ST, SU, Thunder Roadster

Event Schedule — Same Both Days

Printable schedule (.pdf):

Timed races start when pace car leaves and include cool-down lap, unless otherwise specified.

Full Schedule

Start End Event
7:30 AM 5:00 PM Tech and registration open.
7:30 AM 5:00 PM Competition Drivers’ School: Tower Classroom
7:30 AM 8:00 AM HPDE & TT: Mandatory drivers’ meeting on patio.
Failure to attend will result in loss of track time.
8:00 AM 8:20 AM RACE GROUPS A, B, C: WARMUP
8:20 AM 8:40 AM Time Trial
8:40 AM 9:00 AM HPDE 3-4
9:00 AM 9:25 AM HPDE Intro, HPDE 1-2
9:25 AM 9:50 AM Competition Drivers’ School
9:50 AM 10:10 AM Sat., April 16
RACE GROUP B (944 Spec, HC, SM, Spec MX5): Qualifying
Sun., April 17
RACE GROUP B (944 Spec, HC, SM, Spec MX5): Qualifying Race
10:10 AM 10:20 AM Course Check and Worker Break
10:20 AM 10:40 AM Time Trial
10:40 AM 11:00 AM Sat., April 16
RACE GROUP A (SE46, SE30): Qualifying
Sun., April 17
RACE GROUP A (SE46, SE30): Qualifying Race
11:00 AM 11:20 AM HPDE 3-4
11:20 AM 11:40 AM Sat., April 16
RACE GROUP C (AI/AIX, GTS, NP01, Spec Iron, ST, SU, Thunder Roadster): Qualifying
Sun., April 17
RACE GROUP C (AI/AIX, GTS, NP01, Spec Iron, ST, SU, Thunder Roadster): Qualifying Race
11:40 AM 12:05 PM HPDE INTRO, HPDE 1-2
12:05 PM 12:30 PM RACE GROUPS A, B, C: Drivers’ Meeting on Patio
Competition Drivers’ School
12:30 PM 1:15 PM Lunch Break & Course Check
1:15 PM 1:40 PM Time Trial
1:40 PM 2:10 PM RACE GROUP B (944 Spec, HC, SM, Spec MX5): RACE 
2:10 PM 2:30 PM HPDE 3-4
2:30 PM 2:50 PM HPDE INTRO, HPDE 1-2
2:50 PM 3:20 PM RACE GROUP A (SE46, SE30): RACE 
3:20 PM 3:30 PM Course Check and Worker Break
3:30 PM 3:55 PM Competition Drivers’ School
3:55 PM 4:25 PM RACE GROUP C (AI/AIX, GTS, NP01, Spec Iron, ST, SU, Thunder Roadster): RACE
4:25 PM 4:45 PM HPDE INTRO, HPDE 1-2
4:45 PM 5:05 PM HPDE 3-4
5:05 PM 5:30 PM Time Trial
5:30 PM 5:55 PM Competition Drivers’ School

Group Schedules

Schedule for HPDE INTRO, HPDE 1-2

Start Finish Activity
7:30 AM 8:00 AM Mandatory drivers’ meeting on patio.
8:00 AM 8:30 AM Classroom, garage 3
9:00 AM 9:25 AM On track
9:35 AM 10:05 AM Classroom, garage 3
11:40 AM 12:05 PM On track
12:15 PM 12:45 PM Classroom, garage 3
2:30 PM 2:50 PM On track
3:00 PM 3:30 PM Classroom, garage 3
4:25 PM 4:45 PM On track

Schedule for Race Groups

Start Finish Activity
8:00 AM 8:20 AM Warmup: All race groups
9:50 AM 10:10 AM Sat., April 16
Race Group B (944 Spec, HC, SM, Spec MX5): Qualifying
Sun., April 17
Race Group B (944 Spec, HC, SM, Spec MX5): Qualifying Race
10:40 AM 11:00 AM Sat., April 16
Race Group A (SE46, SE30): Qualifying
Sun., April 17
Race Group A (SE46, SE30): Qualifying Race
11:20 AM 11:40 AM Sat., April 16
Race Group C (AI/AIX, GTS, NP01, Spec Iron, ST, SU, Thunder Roadster): Qualifying
Sun., April 17
Race Group C (AI/AIX, GTS, NP01, Spec Iron, ST, SU, Thunder Roadster): Qualifying Race
12:05 PM 12:30 PM Mandatory drivers’ meeting on patio.
1:40 PM 2:10 PM Race Group B (944 Spec, HC, SM, Spec MX5): Race
2:50 PM 3:20 PM Race Group A (SE46, SE30): Race
3:55 PM 4:25 PM Race Group C (AI/AIX, GTS, NP01, Spec Iron, ST, SU, Thunder Roadster): Race

Schedule for Time Trial

Start Finish Activity
8:20 AM 8:40 AM Session 1
9:00 AM 9:30 AM Classroom, garage 3 Awards (Sunday Only)
10:20 AM 10:40 AM Session 2
10:50 AM 11:10 AM Classroom, garage 3
1:15 PM 1:40 PM Session 3
1:50 PM 2:10 PM Classroom, garage 3
5:05 PM 5:30 PM Session 4

Event Officials

Event Director: Mike Collins
Deputy Director: Tessa Kyriakopoulos
Race Director: Adam Ginsberg

Asst. Race Director: Christina Moreno
Timing/Scoring: Corla Wade, Victoria Orozco
Pace Car: Rob Rucker

Chief Instructor, Competition Drivers’ School: Steve Stepanian
Race Director, Competition Drivers’ School: Shawn Meze

Chief Instructor: Fulton Haight

HPDE 1-2 Leader: Patrick Orozco
HPDE 3-4 Leader: John Matthew

Chief of Tech: Tom Sidoti