Event Schedule: Nov. 13-14, 2021 at Chuckwalla Valley Raceway

General Information

Printable schedule: Nov 2021 Event Schedule
Track map: Chuckwalla Track Map
Paddock map: Chuckwalla paddock map
Track configuration: CW both days.
Gates remain open 24-hours.
Fuel is available 24 hours, self-service.
Dyno service: Sat., 9am – 4pm; Sun., 9am – 4pm. $80 for 3 pulls

Race Group Definitions

Group A: SE46, SE30, Spec 3

Group B: 944 Spec, HC, SM

Group C: American Iron, NP01, Spec Iron, Spec Z, ST, SU, Thunder Roadster

Event Schedule — Same Both Days

Timed races start when pace car leaves and include cool-down lap, unless otherwise specified.

Start Time End Time Event
7:00 AM 5:00 PM Tech and registration open.
8:00 AM 8:30 AM HPDE & TT: Mandatory drivers’ meeting on patio.
Failure to attend will result in loss of track time.
8:00 AM 8:20 AM RACE GROUP A – WARMUP
8:20 AM 8:40 AM RACE GROUP B – WARMUP
8:40 AM 9:00 AM RACE GROUP C – WARMUP
9:00 AM 9:20 AM Time Trial
9:20 AM 9:30 AM

Course Check — Corner Worker Break

9:30 AM 9:50 AM HPDE 3 & 4
9:50 AM 10:10 AM Sat: RACE GROUP A – QUALIFYING Sun: RACE GROUP A – QUALIFYING RACE
10:10 AM 10:30 AM HPDE 1 & 2
10:30 AM 10:50 AM Sat: RACE GROUP B – QUALIFYING Sun: RACE GROUP B – QUALIFYING RACE
10:50 AM 10:55 AM

Course Check – Time Permitting

10:55 AM 11:15 AM Time Trial
11:15 AM 11:35 AM Sat: RACE GROUP C – QUALIFYING Sun: RACE GROUP C – QUALIFYING RACE
11:35 AM 11:55 AM HPDE 3 & 4
11:55 AM 11:55 AM RACE GROUP A, B, C: Drivers’ meeting on patio
11:55 AM 12:15 PM HPDE 1 & 2
12:15 PM 1:10 PM

Lunch Break & Course Check

1:10 PM 1:30 PM Time Trial
1:30 PM 1:35 PM

Course Check – Time Permitting

1:35 PM 2:05 PM RACE GROUP A: RACE
2:05 PM 2:25 PM HPDE 3 & 4
2:25 PM 2:35 PM

Course Check — Corner Worker Break

2:35 PM 3:05 PM RACE GROUP B: RACE
3:05 PM 3:25 PM HPDE 1 & 2
3:25 PM 3:30 PM

Course Check – Time Permitting

3:30 PM 4:00 PM RACE GROUP C: RACE
4:00 PM 4:20 PM Time Trial
4:20 PM 4:40 PM HPDE 3 & 4
4:40 PM 5:00 PM HPDE 1 & 2
Event Officials

Event Director: Mike Collins
Deputy Director: Tessa Kyriakopoulos
Registration: Amber Flory, Cathy de Leon
Race Director: Shawn Meze

Control: Christina Moreno
Communications: TBD
Timing/Scoring: Victoria Orozco, Corla Wade
Pace Car: Diane Stucker

Chief Instructor: Fulton Haight

HPDE 1-2 Leader: Patrick Orozco
HPDE 3-4 Leader: John Matthew

Chief of Tech: Tom Sidoti, James Bowers
Time Trial Director: Greg Greenbaum